Vláda dnes projednala návrh novely Ústavy ČR ve věci vysílání vojáků do zahraničních operací, která by měla umožnit pružnější reakci ozbrojených sil ČR na neočekávané bezpečnostní incidenty a výzvy. Byť je stanovisko vlády k tomuto návrhu poněkud zdrženlivé, a to i přesto, že mezi jeho iniciátory jsou spolu se mnou i ministr obrany Stropnický a předseda Poslanecké sněmovny Hamáček, vnímám jej jako pozitivní signál a impuls k tomu, abychom nad tímto návrhem nalezli shodu napříč politickým spektrem.
Jsem přesvědčena, že tato změna je velmi žádoucí a nezbytnou reakcí na zásadní proměnu bezpečnostního prostředí. Umožní jednak flexibilně naplňovat náhlé a naléhavé požadavky vyplývající z našich spojeneckých závazků v rámci NATO (např. vyslat vojáky k účasti na operacích tzv. sil velmi rychlé reakce), ale i EU či OSN. Dále také nově umožní vyslat jednotky ozbrojených sil na území jiného státu za účelem záchrany zde zadržovaných občanů ČR coby rukojmích.
Návrh novely sice zdánlivě posiluje v otázce vysílání ozbrojených sil ČR a schvalování pobytu cizích vojsk na našem území pozici exekutivy, respektive vlády, nicméně důležité je, že i nadále zůstává zachována silná kontrolní pravomoc Parlamentu a jeho nepopiratelná kompetence toto rozhodnutí zvrátit prakticky ihned. Za důležité pak v neposlední řadě považuji to, že návrh je výsledkem dlouhodobé debaty na půdě Poslanecké sněmovny, a to jak za účasti zástupců resortu Ministerstva obrany, tak řady ústavně-právních kapacit. Pevně věřím, že i to bude faktor, který povede k hladkému schválení této novely a že se podaří ji prosadit ještě do konce aktuálního volebního období.
Mgr. Jana Černochová
1. místopředsedkyně poslaneckého klubu PČR
expertka pro obranu
starostka
expertka pro obranu
starostka