Vážený pane ministře,
obracím se na Vás ve věci vyplácení stabilizačního příplatku příslušníkům bezpečnostních sborů, především příslušníkům Policie České republiky, Hasičského záchranného sboru a Úřadu pro zahraniční styky a informace.
Asi si vzpomenete, že problematice zavedení stabilizačního příplatku pro příslušníky bezpečnostních sborů se aktivně věnuji několik let. V době, kdy byl ministrem vnitra Váš stranický kolega M. Chovanec, jsem dokonce navrhovala tuto novou složku služebního příjmu zakotvit do zákona. S upraveným řešením, dle mého názoru nedostatečným a nevhodným, jste jako poslanec a ministr přišel minulý rok. Na rozdíl od Vašeho pozměňujícího návrhu, v tom mém samozřejmě nechyběla ani tabulka finančních dopadů na státní rozpočet, což jsem u Vašeho pozměňovacího návrhu kritizovala. Jistě mi dáte za pravdu, že obrana a bezpečnost není zadarmo a něco stojí. Když jsem se Vás minulý rok dotazovala, zda máte zajištěné finanční prostředky pro zavedení stabilizačního příplatku, uspokojivé odpovědi jsem se nedočkala.
Ráda bych se Vás v této souvislosti zeptala na následující dotazy:
- Jak jsou spokojení ředitelé bezpečnostních sborů se zavedením stabilizačního příplatku a jak jej v praxi využívají?
- Osvědčilo se podle Vás zavedení stabilizačního příplatku a vedlo k stabilizaci bezpečnostních sborů?
- Jakým způsobem byly a jsou zajištěny finanční prostředky na jeho vyplácení?
- Kolika příslušníkům bezpečnostních sborů byl stabilizační příplatek od jeho zavedení již vyplacen? Prosím o podrobný seznam (zařazení příslušníka, místo výkonu služby, období, částka).
- Pokud došlo k vyplacení stabilizačního příplatku, z jakých prostředků tak bylo učiněno? Předpokládám, že se nejednalo o přesun finančních prostředků, které byly původně určeny na jinou (nárokovou či nenárokovou) složku platu příslušníků, nebo se pletu?
Děkuji za Vaši odpověď ve lhůtě stanovené Jednacím řádem PS PČR.
S pozdravem
Mgr. Jana Černochová