Vážený pane ministře,
obracím se na Vás ve věci azylového řízení a mezinárodní ochrany v České republice. S ohledem na rostoucí bezpečnostní rizika v Evropě, Českou republiku nevyjímaje, která jsou spojována mj. s migrací, a to zejména ze zemí Blízkého Východu a Afriky, je přirozeně kladen požadavek na příslušné útvary státní správy a orgány cizinecké policie, aby tyto postupovaly v rámci své působnosti a svých pravomocí s maximální obezřetností, a to především při vyřizování žádostí o mezinárodní ochranu dle zákona č. 325/1999 Sb., o azylu a o změně zákona č. 283/1991 Sb., o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů.
Jak však vyplynulo v souvislosti s mediálně velmi známou kauzou dvou muslimských uchazeček o studium na Střední zdravotnické škole v Praze, jedna z těchto uchazeček byla prokazatelně ilegální imigrantkou a na území České republiky se dopravila komplikovaným způsobem bez jakýchkoli dokladů o své totožnosti. Podle dostupných informací pak postačovalo Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra České republiky v rámci řízení o udělení mezinárodní ochrany k tomu, aby rozhodl kladně o žádosti dotyčné, pouhé čestné prohlášení o jménu, datu narození, národnosti a státní příslušnosti (věc byla vedena pod č. j.: OAM-277/LE-LE05-LE18-2010; Ev. č. L008795).
Vzhledem ke skutečnosti, že taková praxe může být za současné bezpečnostní a geopolitické situace rizikovým faktorem při přijímání cizinců na území ČR, žádám Vás o co možná nejpodrobnější odpovědi na následující dotazy:
- Považujete výše zmíněný postup správního orgánu v daném případě za dostatečný? Pokud ano, z jakého důvodu?
- Jaká bezpečností opatření aplikuje v takových případech Ministerstvo vnitra ČR, aby v maximální možné míře eliminovalo možná bezpečnostní rizika spojená s udělením mezinárodní ochrany ilegálním imigrantům, u kterých postačuje správnímu úřadu pouze čestné prohlášení o základních údajích takových osob?
- V kolika procentech případů z celkového počtu kladně vyřízených žádostí za roky 2014 – 2016 byla udělena mezinárodní ochrana či doplňková ochrana žadatelům bez osobních dokladů pouze na základě čestných prohlášení?
- Jakým způsobem (zda vůbec) Ministerstvo vnitra ČR monitoruje aktivity takových žadatelů na území ČR?
- Jakým způsobem probíhá postup při tzv. scelování rodin a kdo má na takové scelování právní nárok?
Děkuji za Vaši odpověď ve lhůtě stanovené Jednacím řádem PS PČR.
S pozdravem,
Mgr. Jana Černochová